16 Nisan 2009 Perşembe

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Blog arkadaşlarımda gördüğüm ' bloglar Atatürk fotoğrafları dolsun ' adlı mime bende katılmak istedim. Bence en anlamlı ve en güzel mim. Mimi başlatan arkadaşı tebrik ediyorum ve herkesi bu mime davet ediyorum.

YURDUMUN TOPRAĞI TEMİZDİR

Kral Edvard İstanbul'a geldiği zaman,yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayına yanaştı.Atatürk rıhtımda onu bekliyordu.Deniz dalgalıydı.Kralın bindiği motor,inip çıkıyordu.İmparator rıhtıma çıkmak istediği bir sırada,eli yere değerek tozlandı.O sırada Atatürk elini uzatmış bulunuyordu.Bunu gören Kral bir mendille elini silmek istediği zaman Atatürk:-Yurdumun toprağı temizdir,o elinizi kirletmez,diyerek Kralı elinden tutup rıhtıma çıkardı.


KAHRAMAN TÜRK KADINI

17Mart 1923 Tarsus: Mustafa Kemal İstasyon'dan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürüdü. O'nu görmek için sabahtan itibaren yolları dolduran Tarsusluların arasından neşe ile selamlar vererek, ilerledi. O sırada ansızın bir olayla karşılaştı. Milli Mücadele'deki çete giysili bir kadın, Atatürk'ün yolunu keserek ayağına kapandı. Gözyaşlarıyla şöyle haykırıyordu:
- "Bastığın toprağa kurban olayım Paşam!"
Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşında cephelerde çarpışmış olan (Adile Çavuş) olduğunu fısıldadılar. Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi:
- "Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın."
Taha TOROS

4 yorum:

esr@ dedi ki...

Duyarlılığın için çok teşekkürler canım. Ülkemiz çok zor günler geçiriyor. Allah yardımcımız olsun.

TAZE NANE dedi ki...

Çok harika bir fikir.

lemaninignesinden dedi ki...

hayırlı cumalar canım sevgilerle

defneylebirlikte dedi ki...

CANIM GÜZEL BİR AKŞAM DİLİYORUM SANA...